با سقوط ارزش ریال در ایران و بازارهای جهانی، سرمایه گذاران زیادی تصمیم به تبدیل دارایی‌های خود به دلار یا تتر نموده‌اند تا ارزش سرمایه‌های خود را حفظ کنند، اما تفاوت دلار و تتر چیست؟ و سرمایه گذاری بر روی کدامیک سود بیشتری خواهد داشت.
در این مقاله از تحلیل 365 علاوه بر اینکه با تتر، دلار و تفاوت این دو آشنا می‌شوید، به راحتی می‌توانید برای سرمایه‌گذاری بهینه در بازارهای مالی تصمیم‌گیری نمایید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تتر (USDT) چیست؟

تتر یک استیبل کوین یا ارز ثابت، باسابقه و معتبر است که در بازارهای جهانی معادل یک دلار آمریکا معامله می‌شود. از آنجایی که پشتوانه‌ این ارز دیجیتال، دلار کاغذی است. در واقع USDT، شکل دیجیتالی دلار است که کاربردها و مزایای فراوانی دارد. تتر را می‌توانید به راحتی در انواع کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ذخیره کنید و همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

تتر یک کالا به حساب می‌آید و ارزش آن همیشه ثابت و معادل یک دلار محاسبه می‌شود. یعنی قیمت یک واحد تتر، همیشه با ۱ دلار آمریکا برابر است، اما در مواردی این ارزش با اختلاف کم، بیشتر یا کمتر تخمین می‌خورد. اما این اختلاف قیمت بین تتر و دلار کاغذی ناشی از چیست؟

قیمت تتر (Tether)

از آنجاکه USDT یا Tether یک استیبل کوین یا ارز باثبات است و پشتوانه آن نیز دلار است (یعنی به ازای هر ۱ تتری که عرضه می‌شود، ۱ دلار در ذخایر شرکت سازنده این رمزارز قرار می‌گیرد.) بنابراین قیمت تتر (USDT) باید همواره برابر با ۱ دلار باشد.اما آیا قیمت تتر همیشه یک دلار است؟
در جواب باید گفت: خیر. این احتمال نیز وجود دارد که قیمت تتر یک دلار نباشد.! زیرا عامل بسیار مهمی به نام عرضه و تقاضا در تمامی بازارها اعم از کریپتوکارنسی‌ها وجود دارد، که تعیین‌کننده اصلی قیمت‌هاست. یعنی اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد، قیمت تتر کاهش می‌یابد و اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت افزایش می‌یابد. بنابراین احتمال این که قیمت Tether کمتر از ۱ دلار شود، وجود دارد.

چرا قیمت تتر همیشه 1 دلار نیست؟!

اگر به کیف پول‌های دیجیتال خود مراجعه کرده باشید، اختلاف بسیار جزئی در قیمت تتر و دلار می‌بینید. این تفاوت قیمت تتر و دلار در بازارهای جهانی، اکثرا نشان می‌دهد که دلار کاغذی ارزش بیشتری دارد و گاهی نیز تتر از دلار پیشی می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت ارزش تتر در محور ۱ دلار نوسان دارد، اما دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار در بازار جهانی چیست؟

1. سیاست‌های ارزی دولت ایران

معمولا دولت اجازه خرید مقدار محدودی دلار را به هر شماره ملی می‌دهد. به همین دلیل، بسیاری از افرادی که با حوزه کریپتو و رمزارزها آشنا بودند، تتر را جایگزین دلار کاغذی کردند تا محدودیتی در خرید آن نداشته باشند. همین موضوع سبب افزایش تقاضای خرید تتر شد.
البته به نقل از خبرگزاری‌های معتبر، بانک مرکزی به صرافی‌ها اجازه داد که ارز اسکناس را با نرخ توافقی خریداری و بدون محدودیت، به متقاضیان ارز بفروشند. یعنی هر کسی می‌تواند به هر مقداری که می‌خواهد، دلار بخرد. البته تاثیرات این تصمیم روی بازار ارز و ارزش ریال در آینده مشخص خواهد شد.

2. ارزش ریال و گپ قیمتی

ارزش ریال هم روی تتر (USDT) و هم روی دلار کاغذی تاثیر یکسانی دارد، اما این دو ارز مقداری با یکدیگر تفاوت قیمت دارند. یعنی ابتدا ارزش یکی از آنها بیشتر می‌شود و سپس ارزش ارز بعدی به آن مقدار می‌رسد. این موضوع سبب ایجاد تفاوت قیمتی بین این دو ارز می‌شود.

3. میزان کارمزد تتر (کارمزد شبکه‌های مختلف)

USDT یک ارز دیجیتال است که بر بستر بلاکچین‌های مختلف ساخته شده است. هرکدام از بلاک چین‌ها، ساختار و مقیاس‌پذیری‌های مختلفی دارند. به طور مثال، شبکه اتریوم قادر است در ثانیه بین ۱۰ تا ۱۵ تراکنش را پردازش کند، اما شبکه سولانا در حال حاضر و بنابر داده‌های مرورگر بلاکچینی آن یعنی Solscan، می‌تواند بین ۱۹۰۰ تا ۲۳۰۰ تراکنش را در ثانیه تایید کند.
مقیاس پذیری تاثیر بسیار زیادی در کارمزد تراکنش‌ها دارد. اگر یک شبکه تعداد تراکنش‌های کمتری در ثانیه پردازش کند (مانند اتریوم)، کاربران باید برای ارسال تراکنش‌ها کارمزد بیشتری پرداخت کنند؛ زیرا ماینرهای شبکه اتریوم، عموما تراکنش‌هایی را در اولویت قرار می‌دهند که کارمزد بیشتری پرداخت می‌کنند.

تتر در صرافی‌های ایرانی، عموما با استاندارد ERC20 شبکه اتریوم موجود است (البته در کنار شبکه‌های دیگری مثل ترون). افرادی که اتر را روی شبکه اتریوم ارسال می‌کنند، فی بالاتری نسبت به دیگر شبکه‌ها پرداخت می‌کنند و این موضوع باعث کم شدن دریافتی آنها می‌شود و به‌صورت غیرمستقیم روی قیمت لحظه‌ای تتر تاثیر می‌گذارد.

4. عرضه و تقاضا

اگر عرضه چیزی نسبت به تقاضای آن بیشتر باشد، ارزش آن دارایی کاهش می‌یابد، زیرا مقدار زیادی از آن در بازار وجود دارد، اما خریدار ندارد. اگر عرضه یک دارایی کمتر از میزان تقاضای آن باشد، ارزش آن افزایش خواهد یافت، تا پاسخگوی تقاضا باشد.

در بازار رمز ارزها نیز عرضه و تقاضا عامل بسیار مهمی است و از آنجا که تتر یک استیبل کوین است و قیمت آن باید همیشه برابر با ۱ دلار باشد، سازندگان این ارز باید قیمت را کنترل کنند. به این صورت که اگر قیمت بالاتر از ۱ دلار رسید، عرضه را افزایش می‌دهند تا قیمت کاهش یابد و اگر قیمت به پایین‌تر از ۱ دلار برسد، عرضه را کم می‌کنند تا بنا به میزان تقاضای زیادی که برای تتر وجود دارد، کمیاب‌تر شود و قیمت آن تا ۱ دلار افزایش یابد.

5. کارمزد صرافی‌های ایرانی

صرافی‌ها به ازای هر معامله‌ای که کاربران انجام می‌دهند، مقداری کارمزد دریافت می‌کنند و این فی نیز در صرافی ارز دیجیتال‌های مختلف، متفاوت است. همچنین صرافی‌ها نسبت به میزان نقدینگی خود، قیمت را مقداری افزایش و کاهش می‌دهند؛ مثلا صرافی‌هایی که نقدینگی آنها کمتر است، معمولا تتر را گران‌تر حساب می‌کنند.
همچنین از آنجایی که USDT یک ارز دیجیتال است، می‌توان آن را با هزینه‌ای ثابت (فارغ از مبلغ انتقال) و سریع به اقصی نقاط جهان انتقال داد؛ اما اگر بخواهید دلار حواله‌ای را انتقال دهید، مقصد و میزان دارایی انتقالی شما، روی کارمزد آن تاثیر می‌گذارد. این موضوع باعث محبوبیت بسیار زیاد تتر در بین ایرانیان شده و حتی برخی افراد نیز برای دور زدن تحریم‌ها از آن استفاده می‌کنند. تمامی این فاکتورها باعث افزایش تقاضا برای USDT و افزایش قیمت تتر نسبت به دلار می‌شود.

6. تفاوت ماهیت تتر و دلار

تتر یک ارز رمزنگاری شده است که میزان عرضه و تقاضای آن با دلار متفاوت است. همچنین عوامل دیگری چون نوع قانون‌گذاری، نحوه خرید و فروش و انتقال تتر، غیرمتمرکز بودن آن نسبت به دلار و بسیاری موارد دیگر متفاوت است. بنابراین نمی‌توان گفت که تتر و دلار حتما همیشه باید هم‌قیمت باشند و روند حرکتی آنها یکسان باشد.

اختلاف قیمت تتر به تومان نسبت به دلار

اختلاف قیمت تتر به تومان نسبت به دلار

به طور کلی اگر بخواهیم به طور دقیق‌تری دلیل تفاوت قیمت تتر و دلار را بررسی کنیم، باید بگوییم برای این موضوع، سه دلیل عمده مطرح است که عبارتند از:

  1. ریسک بازار
  2. راحتی معامله
  3. عرضه و تقاضا

در حالت عادی اگر بازار کریپتو نوسانات چندانی نداشته باشد، قیمت تتر عموما بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان بالاتر از دلار معامله می‌شود، اما در کاهش و یا افزایش ناگهانی و شدید قیمت ارزهای دیجیتال، این اختلاف بیشتر می‌شود. زیرا در ریزش بازار تقاضا برای تتر افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران می‌خواهند رمزارزهای خود را تبدیل به استیبل کوین کنند تا از نوسانات در امان بمانند و این موضوع باعث افزایش قیمت Tether می‌شود.
در افزایش قیمت رمز ارزها نیز سرمایه‌گذاران شروع به خارج کردن تترهای خود و خرید ارزهای دیجیتال دیگر می‌کنند. این موضوع باعث افزایش میزان موجودی (بخش عرضه) Tether می‌شود، که قاعدتا باید قیمت آن را کاهش دهد.

نحوه خرید، فروش و نگهداتری تتر

تتر شکل دیجیتالی از دارایی است که با علامت اختصاری USDT مشخص می‌شود و خرید و فروش و نگهداری آن، از پول فیزیکی راحت‌تر است.  شما برای خرید دلار، لازم است که به صرافی‌های مختلف مراجعه کنید؛ ممکن است برای دریافت میزان خاصی از دلار به مشکل بر بخورید و اگر قصد خرید دلار در تعداد بالا را داشته باشید، مدتی طول بکشد تا به منظور خود برسید، اما با خرید تتر می‌توانید این مسئله را به‌راحتی حل کنید.

برای خرید تتر کافیست که در یک صرافی ارز دیجیتال حساب کاربری بسازید و اقدام به معاوضه پول خود با میزان دلخواه از ارز دیجیتال تتر کنید. خرید تتر در صرافی‌های ارز دیجیتال، محدودیت کم‌تری از خرید دلار کاغذی دارد. برای فروش تتر هم می‌توانید از راه‌های مختلفی مانند معاملات کریپتویی، فروش به صرافی‌های ارز دیجیتال و جابجایی آنلاین استفاده کنید و به سرعت هرکدام از این روش‌ها را انجام دهید.

نگهداری تتر از دلار فیزیکی به دلایل مختلفی امن‌تر است. تتر USDT، یک ارز رمزنگاری شده است. شما زمانی که دلار فیزیکی دریافت می‌کنید چه برای جابجایی و چه نگهداری آن، از امنیت بالایی برخوردار نیستید. با توجه به امنیت بالای کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری، فقط خود شما می‌توانید به دارایی‌تان دسترسی داشته باشید و به این روش امنیت سرمایه شما نیز بالاتر خواهد رفت.

معامله با تتر USDT

تتر یک رمز ارز است و بر بسترهای دیجیتالی نگهداری می‌شود، بنابراین انجام انواع معاملات بورسی و معاملات کریپتویی با تتر USDT راحت‌تر است. همچنین باید بدانید که می‌توانید تتر را با تمامی ارزهای دیجیتال موجود بر بستر بلاک چین، به راحتی معامله کنید. درصورتی که با داشتن دلار فیزیکی، یک مرحله‌ی انتقال دارایی به روند معامله‌ی شما اضافه می‌شود.

درحال‌حاضر، بسیاری از نقل و انتقالات و حواله‌های بین‌المللی با استفاده از تتر انجام می شود. پس شما هم به‌عنوان هولدر (برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری) و هم به‌عنوان تریدر می‌توانید روی ارزش و کارآمدی ارز دیجیتال تتر USDT حساب باز کنید.

مزایای خرید و فروش تتر نسبت به دلار

از مزایای خرید و نگهداری تتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انتقالات مالی برای افراد در شبکه‌های غیر متمرکز با استفاده از تتر، سریع و ارزان انجام می‌شود.
  • اگر به دلیل تورم یا عوامل دیگر قیمت دلار تغییر کند، قیمت تتر هم تغییر می‌کند، بنابراین نرخ تورم در آن صفر است.
  • در تمامی ساعات شبانه روز می‌توانید خرید و فروش تتر انجام دهید و هر زمان که لازم داشتید می‌توانید تتر خود را به قیمت روز بفروشید.
  • تبدیل سریع تتر به سایر ارزهای دیجیتال از دیگر مزایای تتر نسبت به دلار است.
  • عدم محدودیت خرید و فروش و شفافیت و امنیت بالای استیبل کوین تتر نسبت به دلار

دلار بخرم یا تتر؟!

انتخاب ارز دیجیتال یا ارز کاغذی (دلار و…) برای سرمایه‌گذاری کاملا به سلیقه و انتظارات سرمایه‌گذاران بستگی دارد.  اما پیشنهاد ما به شما برای سرمایه گذاری امن این است که اگر می‌خواهید تبدیل ارزهای دیجیتال را به راحتی و بدون کوچکترین دردسری انجام دهید، خرید تتر انتخابی معقول‌تر برای شماست.
از طرفی اگر با روش‌های امن نگهداری سرمایه‌های دیجیتالی آشنایی ندارید و ترس از دست دادن سرمایه خود را دارید باید یا به خرید ارزهای کاغذی روی آورید و یا پیش از سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال، کاملا با مکانیزم معامله و نگهداری ارزهای دیجیتال آشنا شوید.
برای سرمایه گذاری امن و پرسود به شما توصیه می‌کنیم که از مشاوره کارشناسان تحلیل 365 بهره بگیرید و تجربه سرمایه‌گذاری شیرین را برای خود رقم بزنید.