این روزها با توجه به نوسانات ارز و طلا و ناپایداری بازار حتما اصطلاح حباب سکه به گوشتان آشناست. یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید در سرمایه گذاری طلا و سکه در نظر بگیرید، اصطلاح “حباب” است.
در واقع حباب معیاری تشخیصی است، یعنی معیاری است که مشخص می‌کند سکه ای را که قصد دارید در آن مقطع زمانی بخرید، گران خواهید خرید و یا نه به ارزش واقعی آن سکه، پول می‌پردازید؟!!!!
شاید با خود بگویید مگر می‌شود سکه را به ارزش واقعی آن نخرم؟! وزن هر سکه مشخص است و قیمت هر گرم طلای خام نیز همینطور!!!

باید گفت اگرتا الان به قیمت سکه اینطور نگاه میکردید، سخت در اشتباه بوده اید ، چراکه شما فاکتور مهمی به نام حباب سکه را در قیمت آن، اصلا در نظر نگرفته بودید، اما چطور؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با حباب سکه و نقش ان در تعیین قیمت آن آشنا شوید.

حباب سکه چیست؟

اگر قصد سرمایه گذاری مطمئن در بازار سکه را دارید و میخواهید سرمایه گذاری مطمئن و پرسودی داشته باشید. حتما باید با اصطلاح حباب سکه آشنا شوید.

عموما قیمت سکه در بازار متفاوت از قیمت تئوریک یا قیمتی است که با استفاده از فرمول محاسبه می‌شود. در اصطلاح به فاصله بین قیمت بازار و قیمت تئوریک یا ذاتی سکه،  حباب می‌گوییم که فاکتور مهمی در سرمایه گذاری در بازار سکه محسوب می‌شود. در واقع حباب سکه رقمی ناپایدار و غیرواقعی است که اختلاف قیمت واقعی سکه با قیمت تمام شده آن در بازار را نشان می‌دهد.

نحوه محاسبه حباب سکه

محاسبه با فرمول زیر امکان‌پذیر می باشد :

قیمت معامله سکه در بازار – قیمت تئوریک (ذاتی) سکه = حباب سکه

برای بدست آوردن قیمت در حال معامله سکه در بازار کافیست به صرافی‌ها و سکه فروشی‌ها مراجعه و یا از منابع معتبر، نرخ‌ها را جویا شوید و برای بدست آورن قیمت تئوریک یا قیمت ذاتی سکه باید طبق فرمول معینی، آن را محاسبه کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نحوه محاسبه قیمت ذاتی سکه 

قیمت ذاتی سکه به چند عامل بستگی دارد که عبارتند از :

 • قیمت جهانی طلا
 • قیمت دلار آزاد
 • هزینه ضرب سکه
 • سال ضرب سکه توسط بانک مرکزی

با توجه هزینه ضرب سکه که معمولا بین 50000 تا 70000 تومان در نظر گرفته می‌شود و با توجه به عیار سکه بهار آزادی( 21/6  یا 900 ) و وزن آن (  8/13598 گرم ) است ، قیمت تئوریک یک قطعه سکه تمام بهار آزادی از طریق فرمول ذیل قابل محاسبه خواهد بود:

( ( ( ( قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد ) × 0.9 ) / 31.1034 ) × وزن سکه ) + حق ضرب = قیمت سکه تمام

عوامل مؤثر بر ارزش ذاتی سکه

حالا که با نحوه محاسبه ارزش ذاتی سکه آشنا شدید، حتما برای شما این سؤال پیش می‌آید که چه عواملی بر ارزش ذاتی سکه مؤثر هستند و چگونه محاسبه می‌شوند؟

 1. حق ضرب سکه

تاکنون عدد مشخصی به عنوان حق ضرب سکه از طرف بانک مرکزی اعلام نشده، اما بر اساس اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، حق ضرب سکه و هزینه‌های جانبی آن، 50 هزار تومان در نظر گرفته می‌شود.

 1. عیار سکه

سکه‌های موجود در بازار با عیار 21.6 خرید و فروش می‌شوند، اما طلا 24 عیار به عنوان طلای خالص شناخته می‌شود. بنابراین می‌توان گفت سکه با عیار 21.6 نیز 90 درصد خلوص دارد.

 1. قیمت دلار

از انجاکه در حال حاضر قیمت دلار به صورت روزانه و لحظه‌ای تغییر میکند و نوسان بازار بسیار چشمگیر است، بنابراین در هنگام محاسبه ارزش ذاتی سکه لازم است ابتدا قیمت دلار را از منابع معتبر جستجو و سپس در فرمول بالا قرار دهید.

 1. قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا برای هر یک اونس طلا به صورت لحظه‌ای اعلام می‌شود. می‌توانید این قیمت را از طریق وب‌سایت‌های معتبر پیگیری کنید. از آنجاییکه در فرمول ارزش ذاتی سکه، قیمت هر یک گرم طلا در فرمول جای‌گذاری می‌شود، لازم است قیمت هر اونس را به قیمت هر گرم تبدیل کنید. برای این منظور باید قیمت جهانی هر اونس طلا را بر عدد 31.1 تقسیم کنید.

 1. وزن سکه

در بازار طلا و سکه ایران چهار نوع سکه با وزن‌های مختلف ضرب می‌شوند. اغلب این چهار نوع سکه را با نام‌های سکه تمام بهار آزادی و سکه امامی، نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی می‌شناسیم. به این ترتیب در کنار سایر مولفه‌ها، با اضافه کردن وزن هر یک از سکه‌های موجود در بازار در فرمول ارزش ذاتی می‌توانید به پاسخ نهایی دست پیدا کنید.

حباب مثبت و منفی سکه و طلا

به طور کلی حباب قیمت به دلیل تغییراتی که در عرضه و تقاضا در بازار ایجاد می‌کند، امکان دارد در دو جهت مثبت و منفی حرکت کند، اما زمانیکه قیمت عرضه و تقاضا در بازار به یکدیگر نزدیک شوند، نوعی تعادل در ارزش حقیقی سکه و طلا در بازار به وجود می‌آید.

 حباب مثبت

زمانیکه قیمت عرضه سکه در بازار از قیمت تقاضای آن بیشتر شود، در این حالت حباب سکه مثبت خواهد بود. یعنی، تمایل به خرید سکه و طلا بالا می‌رود. در این حالت خریداران سکه و طلا برای سرمایه گذاری و کسب سود بیشتر، بر اساس توان مالی خود سکه و طلا خریده و پس انداز می‌کنند و منتظر جهش قیمت‌ها می‌مانند و در صورت بیشتر شدن قیمت طلا و یا سکه ، مسکوکات و طلاهای خریداری شده خود را می‌فروشند.

حباب منفی

زمانیکه قیمت تقاضای سکه و طلا از قیمت خرید آن بیشتر باشد، حباب سکه منفی خواهد بود. در این صورت، معمولا سرمایه گذاران بازار سکه و طلا به دلیل کاهش قیمت‌ها، دست از خرید کشیده و منتظر ثبات بازار خواهند ماند تا مجدد حباب مثبت شود.

عوامل اساسی موثر بر ایجاد حباب سکه

اصولا حباب‌های قیمتی می‌توانند تمامی بازارها را تحت تاثیر قرار دهند. بازار طلا نیز جزء آن دسته از بازارهایی است که وجود حباب قیمتی در آن، می‌تواند مشکل ساز باشد. همچنین باید در نظر داشت که وجود حباب سکه یک جریان موقتی است، بنابراین برای مدت طولانی و یا دائمی نخواهد بود. اما چه عواملی سبب ایجاد این حالت می‌شوند؟!

 • عوامل اقتصادی
 • افزایش و کاهش عرضه و تقاضا
 • و…

اما آنچه که از زمان‌های گذشته سرمایه گذاری بر روی سکه و طلا را مورد توجه افراد قرارداده، عبارتند از:

 • قابلیت نقد شوندگی بالا
 • افزایش ارزشمندی در طول زمان
 • امکان خرید براساس بودجه افراد

عوامل ایجاد حباب سکه مثبت

1. افزایش سرمایه

به طور کلی میتوان اولین عامل به وجود آمدن حباب سکه مثبت را افزایش سرمایه دانست که بانک مرکزی و دولت تاثیر مستقیمی در زیاد شدن این سرمایه دارند. در این حالت پول بدون پشتوانه، وارد بازار شده و تناسب میان عرضه و تقاضا بهم میخورد.

2. بلایای طبیعی و تحریم

عوامل دیگری نیز همچون بلایای طبیعی و تحریم نیز باعث کاهش کالا و کمیاب شدن آن در بازار می‌شوند که در این حالت نیز حباب سکه مثبت به وجود می‌آید.

3. پیش بینی افزایش قیمتها

در حالت پیش بینی افزایش قیمتها، مردم با تصور افزایش قیمت یک کالا، بیشتر از ارزش واقعی آن، پول می‌پردازند.

عوامل ایجاد حباب سکه منفی

1. افزایش عرضه و تولید

یعنی زمانی که عرضه و یا تولید کالایی در بازار بیش حد طبیعی آن باشد.

2. امید به کاهش قیمتها

امید مردم به کاهش قیمتها در آینده سبب ایجاد چنین حالتی می‌شود که معمولا چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.

3. خارج کردن سرمایه از بازار فعلی

زمانیکه سرمایه گذاران پول یا کالا خود را از بازار فعلی خارج کرده و وارد بازار دیگری نمایند، در این حالت حباب سکه منفی تشکیل می‌شود.

نحوه محاسبه حباب انواع سکه

ابتدا باید این نکته را در نظر داشت که در بازار سکه به علت وجود انواع سکه با قیمت‌ و وزن‌های متفاوت، حباب قیمت بیشتری نیز به وجود می‌آید و میزان حباب سکه برای انواع سکه در بازار با توجه به وزن آنها متغیر خواهد بود.
برای محاسبه حباب انواع سکه از فرمول محاسبه حباب که در بالا نیز ذکر شد، استفاده میشود و تنها چیزی که در در فرمول تغییر میکند، وزن هر سکه است که باعث تغییر قیمت حباب سکه می‌شود.

( ( ( ( قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد ) × 0.9 ) / 31.1034 ) × وزن سکه ) + حق ضرب = قیمت سکه تمام

سکه امامی

وزن سکه امامی بهار آزادی معادل 8.133 گرم و عیار 900 است و برای محاسبه حباب سکه امامی باید بعد از بدست آوردن قیمت سکه، آن را از قیمت اعلام شده در بازار کسر می‌کنند.

سکه تمام

سکه تمام معمولا در دو طرح قدیم و جدید وجود دارد که با سکه امامی از نظر وزن تفاوتی ندارد و نحوه محاسبه حباب سکه آن نیز به همان شکل است.

سکه نیم بها

سکه نیم بهار آزادی دارای وزن 4.066 گرم و عیار 900 است. حباب سکه نیم بهار آزادی نیز از محاسبه اختلاف قیمت سکه ضرب شده در بانک و قیمت آن در بازار محاسبه می‌شود.

ربع سکه بهار آزادی

ربع سکه بهار آزادی نیز دارای کمترین وزن حدود 2.033 گرم و عیار 900 است که حباب سکه آن نیز مانند سایر سکه‌ها بدست می‌آید.

در پایان بایدگفت ….

حال که با حباب سکه و نحوه محاسبه آن بر روی انواع سکه آشنا شدید، راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع سکه را خریداری کنید تا سرمایه گذاری پرسودی داشته باشید، اما برای اینکه سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشید حتما باید نحوه پیش بینی آینده بازارهای مالی و سود گرفتن از آنها را نیز بدانید. بنابراین توصیه میکنیم که حتما نسبت به گرفتن مشاوره از متخصصان و کارشناسان خبره تحلیل 365 اقدام نمایید تا با سوار شدن بر موج نوسانات بازار، بهترین سرمایه گذاری و بیشترین سود را نصیب خود نمایید.