خودروسازان حاضر در دومین طرح فروش صمت با مکانیزم نوبت دهی برخی از محصولات خود را با هماهنگی مدیران ارشد صمت از مسیر سایت فروش خود در اختیار علاقمندان قرار می‌دهند؛ بنابراین برخی از متقاضیان می‌توانند بی دردسر به محصولات عرضه شده دستری داشته باشند.

وانت پراید
اقتصاد۲۴–  البته در این طرح‌های فروش خارج از سامانه یکپارچه نیز محدودیت‌هایی برای متقاضیان در نظر گرفته شده تا جاده حضور در این طرح‌های فروش را باریک کند، اما متقاضیان دارای شرایط بی نگرانی می‌توانند خودروی درخواستی را خریداری کنند.

خودروسازی سایپا از جدیدترین طرح فروش خود رونمایی کرد. این طرح فروش در سایت فروش نارنجی‌های جاده مخصوص در دسترس متقاضیان قرار دارد. سایپایی‌ها وانت ۱۵۱ (وانت پراید) را از امروز (۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲) عرضه می‌کنند.

این طرح فروش در قالب پیش فروش برگزار می‌شود. خودروساز ساکن کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص دو بازه زمانی را برای تحویل این طرح فروش در نظر گرفته است. دلیل این مساله را باید در عرضه محصول در نظر گرفته شده با آپشن‌های مختلف جست و جو کرد.

مدیران فروش سایپا وانت پراید در دو مدل کانوپی دار (محافظ جای بار) و ساده در دسترس متقاضیان قرار داده اند. چنانچه متقاضیان قصد داشته باشند تا این خودروی تجاری سبک را به کانوپی تحویل بگیرند باید مبلغ ۱۲۵ میلیون تومان را به عنوان پیش پرداخت به حساب خودروسازی سایپا واریز کنند.

سایپایی‌ها اعلام کردند آن بخش از متقاضیان نیز که علاقه به تحویل وانت پراید ساده هستند می‌توانند این خودرو را با پیش پرداخت ۱۱۰ میلیون تومانی در اختیار بگیرند. مدیران فروش این خودروساز با هماهنگی مدیران تولید اعلام کرده اند وانت پراید دارای محفظه محافظ قسمت بار را در بازه زمانی شهریور الی آبان ۱۴۰۲ را ثبت نام کنندگان تحویل می‌دهند.

اما آن بخش از متشریان سایپا که قصد دارند وانت سایپا ۱۵۱ را به صورت ساده تحویل بگیرند برای در اختیار گرفتن این خودرو باید در بازه زمانی آبان تا بهمن سال جاری منتظر مانند. براساس اعلام سایپا تنها کسانی می‌توانند در این طرح فروش شرکت کنند که علاوه بر داشتن ۱۸ سال تمام و گواهینامه رانندگی، طرف ۴۸ ماه گذشته از خودروسازان خریدی انجام نداده باشند و پلاک فعال نیز نداشته باشند.

مدیران سایپا اعلام کرده اند محدودیت کد ملی برای ثبت نام اعمال خواهد شد (هر کد ملی صرفاً مجاز به ثبت نام یک دستگاه خودرو می‌باشد). متقاضیان خرید این محصول سبک تجاری توجه داشته باشند که امکان صلح (خرید انصرافی) و انتقال خودرو بصورت وکالتی وجود ندارد.

بر اساس جدیترین لیست قیمتی محصولات سایپا این خودروساز وانت پراید ساده را با قیمتی حدود ۲۱۸ میلیون تومان به متقاضیان عرضه می‌کند. چنانچه متقاضیان علاقه داشته باشند این خودرو را با لاینر (کف پوش فایبرگلاس قسمت بار) از نارنجی‌های جاده مخصوص خریداری کنند باید حول و حوش ۲۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. الباقی قیمت خودرو‌های عرضه شده با توجه به قیمت روز در زمان تحویل محاسبه و از متقاضیان دریافت خواهد شد.

ثبت نام کنندگان برای وانت پراید از مسیر طرح پیش فروش یاد شده توجه کنند از آنجایی که مدیران سایپا بازه تحویل را شهریور تا بهمن سال جاری، براساس نوع تقاضای مشتری در نظر گرفته اند، این احتمال وجود دارد که قیمت‌های یاد شده در زمان تحویل یک بروز رسانی را تجربه کنند. سخنگوی شورای رقابت احتمال بازنگری در قیمت‌های کارخانه‌ای محصولات شرکت‌های خودروساز را در بازه سه ماه تا ۶ ماهه بعد از اخرین بروز رسانی مطرح کرده بود.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: اقتصاد 24