قیمت طلا در روز جمعه نزدیک به 1.6 درصد کاهش قیمت داشت اما نهایتا هفته را بالاتر از مرز 2 هزار دلار به پایان برد.

به گزارش سایت طلا،قیمت طلا در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی بیش از 31 دلار کاهش یافت زیرا گزارش فرصت‌های شغلی آمریکا در بخش غیرکشاورزی بسیار قوی‌تر از انتظار بود و اثر احتمال توقف روند کاهش نرخ بهره را خنثی کرد.

قیمت طلا با تعطیلی بازارهای جهانی 31 دلار کاهش یافت و هر اونس 2018 دلار معامله شد.

تازه‌ترین نظرسنجی Kitco News Gold نشان می دهد که تحلیلگران وال استریت به صورت نسبی نسبت به بازار طلا در هفته آینده نگاه مثبتی ندارند؛ در عین حال، سرمایه گذاران خرد به طور قابل توجهی به این بازار در هفته آتی امیدوار هستند.

این تحلیل‌های متفاوت در حالی مطرح می‌شود که بازار طلا هفته را با حفظ حمایت بحرانی بالای 2000 دلار در هر اونس به پایان رساند.

طلا از سویی در هفته ای که گذشت توانست مرز مهم روانی 2 هزار دلاری را حفظ کند و از سوی دیگر در روز جمعه افت قیمتی شدیدی داشت و همین دو موضوع سبب نظرات متفاوت در بازار فلز زرد شده است

تحلیلگران خاطرنشان می کنند که افزایش دستمزدها همچنان، افزایش مداوم تورم را به همراه خواهد داشت، مساله‌ای که فدرال رزرو را مجبور می کند تا موضع سیاست پولی تهاجمی‌تر خود را حفظ کند.

تورستن پولیت، اقتصاددان ارشد Degussa، در این باره تاکید کرد که او همچنین می‌بیند که طلا در آینده نزدیک با مشکل مواجه خواهد شد، زیرا بعید است که فدرال رزرو تا قبل از تابستان نرخ بهره را کاهش دهد.

با این حال، او افزود که این نوسانات، نقطه ورود محکمی برای سرمایه گذارانی ایجاد می کند که به دنبال ایجاد موقعیت بلندمدت در بازار طلا هستند.

 

این هفته، 22 تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی Kitco News Gold شرکت کردند. در میان شرکت کنندگان، هفت تحلیلگر، معادل 32 درصد، نسبت به طلا در کوتاه مدت خو‌ش‌بین، 9 تحلیلگر، معادل 41 درصد، به این بازار بدبین و شش تحلیلگر، معادل 27 درصد، روند را بازار را کم‌نوسان ارزیابی کردند.

در همین حال، 774 نفر در نظرسنجی های آنلاین شرکرت کردند.از این تعداد، 500 نفر معادل 65درصد روند قیمت طلا را افزایشی، 163 نفر دیگر معادل 21درصد این روند را کاهشی و 111 رشرکت کننده معادل 14 درصد این بازار را کم‌نوسان پیش‌بینی کردند.

هر آمار اقتصادی که نشان از کند شدن اقتصاد آمریکا دارد و در نتیجه نرخ بهره در میان و کوتاه‌مدت کاهش می‌یابد احتمالا قیمت طلا را تقویت کند.

اما همچنان تحولات مربوط به بخش بانکی و سقف بدهی آمریکا در کانون توجه است.

بی ثباتی اقتصادی و کاهش نرخ بهره، تقاضا برای طلا را که دارایی بدون بهره است افزایش می‌دهد.

تای وونگ، یک تاجر فلزات مستقر در نیویورک گفت: « این آمارها، فدرال رزرو را به سمت افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن سوق نمی‌دهد اما احتمال کاهش نرخ بهره هم پایین آمده است.»

همچنین پس از انتشار این آمار، سوددهی 10 ساله خزانه‌داری افزایش یافت و از جذابیت طلا به عنوان دارایی بدون بهره کاست.

منبع: tala.ir